kulinarność dań i brań ew. drań i bań

k. siążki:

  

  
blog ma życzliwe wsparcie od:pewna nagroda:wpis konkursowy:
Król Maciuś Ostatni

prawa autorskie są ok!

napiszcz do mnie emaliowoNajlepsze Blogi

stat4u

zBLOGowani.pl
piątek, 02 grudnia 2016

Nasz nowy blog kulinarny startuje z ofertą urozmaiconego i wartościowego posiłku.
Dziś proponujemy obiad trzydaniowy. Najpierw jest zupa - wiersz pt. Mój pogrzeb, potem na drugie serwujemy obrazek tuszem przedstawiający ptaszysko, a na deser podajemy cytat z książki "Teoria kwantowa nie gryzie" Marcusa Chowna, dotyczący zwariowanych superpozycji i wszechświatów równoległych.
Oto nasze menu na dziś:
 

mój pogrzeb

przepraszam
nie zdążyłem jeszcze przyzwyczaić się do jesieni
przepraszam
nie zdążyłem jeszcze przywyknąć do życia
nie zawsze mojego

wciąż próbuję wyłuskiwać ze strączka
złoty groszek choć przecież ostatecznie
przygryzając nerwowo popcorn i paznokcie
wyświetlam na pustej ścianie kolorowe filmy akcji
i wciąż pojawiają się nowe problemy
starannie wpisane do scenariuszy przez
poprzednie role i te wyśniwane słowa
wyciągane ze skrzypiących szuflad
bez składu ale nie bez znaczenia

zakopuję się więc w ziemi w pozycji królewskiej -
siedzę na tronie wyrzeźbionym w myślach
w jednej ręce trzymam berło z chińskiego pędzelka
a w drugiej miecz z naostrzonego aż do przesady
przed-wiecznego pióra - poprawiam na głowie
diadem z rozpadających się z suchości
liści laurowych i wydaję z siebie to pierwsze
nie w tym życiu tchnienie  

 

 

 

"O zachowaniu fotonu decyduje fala prawdopodobieństwa, określona przez równanie Schroedingera. Skoro w przypadku fotonu możliwa jest zarówno transmisja, jak i odbicie, rozwiązanie równania Schroedingera musi uwzględniać istnienie dwóch fal: jedna z nich odpowiada fotonowi przechodzącemu przez szybę, a druga - odbitemu. Każda z nich z osobna może być rozwiązaniem i na razie nie ma w tym nic nowego. Ale skoro możliwe są dwa rozwiązania, to ich superpozycja także może być rozwiązaniem. Dla fal na wodzie superpozycja nie jest niczym dziwnym, ale w przypadku fotonów odpowiada bardzo szczególnemu zjawisku - fotonowi, który jest równocześnie odbity i przepuszczony. Innymi słowy, foton może być równocześnie po obu stronach okna!Ta niewiarygodna właściwość fotonów wynika jednoznacznie z dwóch faktów: że zachowanie cząstek światła opisuje fala i że możliwa jest superpozycja fal.

To nie są wyłącznie teoretyczne dywagacje. W licznych eksperymentach obserwowano fotony i atomy znajdujące się równocześnie w dwóch różnych miejscach [...]. A ponieważ nie ma ograniczenia liczby fal, które mogą tworzyć superpozycje, foton lub atom może równocześnie znajdować się w trzech. dziesięciu lub w milionie miejsc.
Fala prawdopodobieństwa nie tylko informuje skojarzoną z nią mikroskopową cząstkę, gdzie może się znajdować, lecz także, jak ma się zachowywać we wszystkich mozliwych okolicznościach - na przykład mówi ona fotonowi, czy ma ulec transmisji czy odbiciu od szyby okiennej. W rezultacie cząstki nie tylko mogą znajdować się równocześnie w wielu różnych miejscach, lecz mogą także równocześnie robić różne rzeczy.
[...] Doktorant z Princetown, Hugh Everett III, [...] w 1957 roku zastanawiał się, dlaczego nigdy nie widzimy superpozycji, skoro teoria kwantowa jest tak doskonałym modelem mikroświata. Jako wyjaśnienie tej kwestii Everett wysunął hipotezę, według której każdy stan superpozycji istnieje w całkowicie oddzielnej rzeczywistości. Innymi słowy, istnieje wiele rzeczywistości, wiele światów - składających się na w i e l o ś w i a t - w których zachodzą wszystkie poszczególne zdarzenia kwantowe.
[...] W doświadczeniu z dwiema szczelinami nie trzeba wysilać wyobraźni, aby pojąć, w jaki sposób pojedynczy foton przechodzi równocześnie przez obie szczeliny i interferuje sam ze sobą. W wersji wielu światów foton biegnie przez jedną szczelinę i interferuje z fotonem biegnącym przez drugą szczelinę. Z jakim fotonem? Oczywiście z fotonem w sąsiednim wszechświecie!"

Marcus ChownTeoria kwantowa nie gryzie

 

03:06, przedwieczna_sledziona , słowa połączone w
Link Komentarze (7) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 329